حسادت یکی از احساساتی که به آرامی در افراد مخصوصا کودکان شکل گرفته و می‌تواند تأثیرات منفی بر آن‌ها بگذارد. حسادت کودک ممکن است نسبت به دوستان، خواهر، برادر یا دیگر اطرافیان شکل بگیرد. شکل گیری حسادت کودکان مسئله‌ای طبیعی است و برای تمام کودکان پیش می‌آید اما نکته مهم این است که والدین باید در همان مرحل اولیه جلوی شکل گیری این احساس را گرفته و اجازه ندهد در وجود کودک باقی بماند. در این مقاله قصد داریم به دلیل ایجاد این نوع حس در کودک پرداخته و سپس روش‌های مفیدی برای درمان آن ارائه دهیم.

چرا کودکان حسودی می‌کنند؟

دلایل مختلفی برای ایجاد این نوع حس در کودکان وجود دارد که بیشتر در نتیجه رفتار کودکان به وجود می‌آید. این نوع رفتار والدین دلیل حسادت کودکان هستند و باعث می‌شوند کودک در آینده با مشکلات مختلفی روبرو شود.

حسادت در کودک نازپرورده

برخی از والدین بیش از حد کودک خود را لوس بار می‌آورند، به صورتی که کودک خود را از دیگران برتر دیده و تصور می‌کند تمام افراد باید در خدمت او باشند. این نوع کودک به محض روبرو شدن با کودکان دیگر نمی‌تواند با آن‌ها ارتباط درستی برقرار کرده و مدام در حال حسادت است. کودک در این وضعیت حتی ممکن است دچار افسردگی و مشکلات بیشتر شود.

حسادت کودکان

کنترل بیش از حد کودک

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که والدین در تربیت کودک انجام می‌دهند، کنترل بیش از حد کودک است. این کار باعث ایجاد حسادت در کودکان می‌شود. والدینی که سخت گیری بیش از حد برای کودک در نظر می‌گیرند، کودکی با اعتماد به نفس بسیار پایین خواهند داشت که در جامعه احساس خوشایندی نداشته و مدام در حال حسادت نسبت به دیگران است.

مقایسه با سایر کودکان

زمانی که والدین برای انجام فعالیت‌های مختلف به صورت مداوم کودک خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، به راحتی حس حسادت را در کودک خود ایجاد می‌کنند. اگر کودک نتواند فعالیت موردنظر والدین را به درستی و مشابه کودک دیگر انجام دهد، اعتماد به نفس خود را از دست داده و به کودک دیگر حسادت می‌کند.

مراقبت بیش از حد از کودک

برخی از والدین به صورت مداوم در اختیار کودک بوده و تمام فعالیت‌های او را انجام می‌دهند. هرگز کودک خود را تنها نگذاشته و اجازه نمی‌دهند کودک هیچ کاری را به تنهایی انجام داده و مستقل شود. این نوع کودکان با وجود به جامعه با مشاهده کودکانی که توانایی انجام کارهای خود را دارند، حسادت می‌کنند. دلیل حسادت کودکان

حسادت کودکان چه مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد می‌کند؟

کودکان حسود اعتماد به نفس بسیار پایینی داشته و نمی‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را به درستی انجام دهند. این کودکان بیشتر وقت خود را در حال توجه به دیگران بوده و تلاشی برای انجام کارهای خود ندارند.

کودکان حسود اگر نتوانند مشابه سایر کودکان به خواسته‌های خود برسند ممکن است دچار افسردگی شده و با مشکلات مختلفی روبرو شوند.

کودکان حسود بیش از حد نسبت به همه چیز و همه کس احساس مالکیت می‌کنند، این حس مالکیت باعث می‌شود کودک نتواند چیزی را با دیگران به اشتراک بگذارد و دچار افسردگی و ناراحتی می‌شود.

کودک حسود به صورت مداوم در حال مقایسه خود با دیگران است و درصورتی که نسبت به ان‌ها کمبودی داشته باشد بسیار ناراحت و عصبانی شده و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهد.

از دیگر عوارض حسادت کودکان این است که کودک حسود به دنبال جلب توجه والدین و اطرافیان به سمت خود است. از نظر کودکان بهترنی را برای جلب توجه نشان دادن رفتارهای نادرست و عصبانی کردن والدین است.

درمان حسادت کودکان

حال که به طور کامل با حسادت کودکان و عوارض و مشکلات آن آشنا شدیم بهتر است روش‌های مفید برای درمان حسادت در کودکان را نیز بررسی کنیم. اگر به درستی حسادت در کودکتان را برطرف نکنید با مشکلات بزرگ‌تری در آینده روبرو می‌شود.

صحبت کردن با کودک حسود

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای تربیت درست کودک، برطرف کردن احساسات منفی و همچنین حسادت کودکان صحبت کردن با کودک است. والدین باید برای صحبت با کودک وقت گذاشته و به ناراحتی و نگرانی‌های او به دقت گوش دهند. به این طریق به راحتی می‌توانید ریشه حسادت کودک را پیدا کنید.

عوارض حسادت کودکان

به کودک خود محبت کنید

محبت کردن به کودک تأثیر مهمی در برطرف کردن حسادت کودکان دارد. کودک حسود با مشکل عاطفی روبرو شده و نباید او را تنبیه یا مجازات کنید. سعی کنید با عشق و محبت با او برخورد کرده و برای دوری از حس حسادت به او کمک کنید.

فرزند خود را برای پیشرفت تشویق کنید

اگر کودک شما نسبت به دوستان و همکلاسی‌های خود ضعیف‌تر بوده و نمرات پایین‌تری می‌گیرد می‌توانید برای بهتر شدن به او کمک کنید. او را تشویق کنید تلاش خود را بیشتر کرده و برای رسیدن به نمره‌های بالاتر تلاش کند. پیشنهاد می شود .

هرگز کودک را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن یکی از بدترین کارهایی است که والدین انجام داده و حس حسادت را در کودک نسبت به اطرافیانش به وجود می‌آورند. زمانی که والدین کودک خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، کودک به شدت احساس بی ارزشی و پوچی می‌کند و نسبت به اطرافیان حسود می‌شود. به جای مقایسه می‌توانید به دنبال کشف استعدادهای فرزند خود بوده تا با پیشرفت در این زمینه‌ها احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد. پیشنهاد می شود مقاله چطور فرزندانی با نظم داشته باشیم؟ را بخوانید.

رفتارهای مثبت را به کودک آموزش دهید

می‌توانید در مورد رفتارهای مثبت به کودک خود توضیح داده و اثرات منفی حسادت را به او یادآور شوید. شاید در ابتدا درک این موارد برای کودک سخت باشد اما به مرور به رفتارهای مثبت گرایش پیدا کرده و از حسادت درو می‌شود.

درمان حسادت کودکان

جمع‌بندی

حسادت یکی از بدترین احساساتی است که ممکن است در کودک شما به وجود بیاید. والدین باید به شدت مراقب رفتار و صحبت‌های خود باشند تا کودک حسود تربیت نکنند. بسیاری از کودکان ممکن است در مواقع مختلف حس حسادت را نسبت به اطرافیان داشته باشند، اما والدین با رفتار درست می‌توانند جلوی پیشرفت این حس را گرفته و از بروز مشکلات جدی برای فرزند خود جلوگیری کنند. یادگیری نکات تربیتی و نحوه رفتار با کودک در شرایط مختلف می‌تواند از ایجاد حسادت کودکان جلوگیری کند. درمان حسادت کودکان در مراحل اولیه شکل‌گیری بسیار آسان است اما اگر به درستی درمان نشود می‌تواند آسیب‌های جدی به کودک وارد کند. پس علت حسادت بیش از حد کودک خود را شناسایی و سعی در حل آن کنید.

دکتر سید کامبیز حسینی

  • دکترای تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان
  • روان درمانگر تخصصی اختلالات روانی کودکان
  • مترجم و نویسنده کتاب
  • درمانگر مشکلات تربیتی٬ ترس٬ خواب٬ انواع اختلالات عاطفی و شناختی٬ وسواس٬ بیش فعالی٬ سلوک و ….

مقالات اخیر

با ما در ارتباط باشید

آدرس مطب

آمل – خیابان ۱۷شهریور – کوچه مازندرانی (یه کوچه قبل بنیاد شهید) – ساختمان پزشکان مجلل – طبقه 1 – واحد۳

درخواست مشاوره