دلیل مشکل املای دانش آموزان ؛ چرا املای فرزندم ضعیف است؟

دلیل مشکل املای دانش آموزان ؛ چرا املای فرزندم ضعیف است؟

برخی دانش آموزان برخلاف یادگیری سریع برخی دروس، به شدت در املا نویسی ضعیف هستند. این مشکل در دانش آموزان ابتدایی به ویژه کلاس اولی ها بسیار رایج است و در برخی مواقع موجب ایجاد دغدغه های بسیاری برای خانواده ها می شود. ضعف در املا نویسی سبب می شود کودک از سوی معلم یا والدین و اطرافیان مورد سرزنش قرار بگیرد و او به لحاظ روانی دچار مشکل می کند. اگر کودک شما در نوشتن املاء ضعیف است، او را مورد سرزنش قرار ندهید

 

ضعیف بودن املا

دلایل غلط های املایی دانش آموزان بخصوص ابتدایی ها

در دوران مقطع ابتدایی که زیر بنای مقاطع دیگر تحصیلی می باشد، دانش آموزان باید بهتر آموزش ببینند بنابراین لازم است علت های ضعف دانش آموز در املاء نویسی بررسی و برطرف شود.

تأثیر لهجه و گویش محلی دانش آموزان :

عدم آشنایی برخی گویش های خاص با زبان فارسی و دستور زبانی آن موجب شده است که شاهد بروز مشکلاتی مانند اُفت تحصیلی و ضعف املا در بین دانش آموزان به ویژه در مقطع ابتدایی باشیم. برخی دانش آموزان کلماتی را که می شنوند، مانند گویش خود می نویسند.

نارسانویسی :

برخی دانش آموزان هنگام نوشتن املا قواعد نگارشی را رعایت نمی کنند، تمام کلمه یا بخشی از حروف آن را نمی تواند هم اندازه و هم شکل طبق قواعد نگارشی بنویسد مثلا کلمه ی بندگی را به صورت بنده گی یا کلمه ی خواهر را به صورت خاهر و… می نویسد و معیار درست نویسی کلمه و حروف آن را رعایت نمی کند.

نوشتن املا

ضعف در حافظه ی دیداری :

رعایت نکردن جزئیات کلمه :

برخی دانش آموز جزییات کلمه را رعایت نمی کنند مثلا نقطه ها را کم و زیاد می کنند و یا دندانه کم یا زیاد می گذارند. علل اشتباه نویسی در دندانه عبارتند از :نا آشنایی با شکل کلی دندانه و حروف دندانه دار، نا آشنایی با نوشتن شکل دندانه در کلمه، اشتباه در شمارش دندانه های حروف دندانه دار مثل کلمه نیستند، اشتباه در نوشتن شکل حروف دندانه دار در خط تحریری

اشتباه در نقطه گذاری حروف در کلاس اول معمولاً بیشتر است. کم گذاشتن نقطه، نگذاشتن نقطه، زیاد گذاشتن نقطه، جا به جا گذاشتن نقطه، نامناسب گذاشتن نقطه از اشتباهات نقطه گذاری هستند.

عدم تشخیص حروف دارای تصویر فضایی مشابه:

برخی دانش آموزان نمی توانند حروفی که دارای تصویر فضایی مشابه هستند، مانند ج به جای چ، د به جای ذ، ک به جای گ را تشخیص دهند.

املا نوشتن

اشتباه شنیدن برخی صداها:

ضعف شنوایی موجب بروز برخی از مشکلات املایی می شود. برخی دانش آموزان به دلیل ضعف شنوایی، برخی از صداها را نمی شنود یا اینکه آن را اشتباه می شنود. مثلا مسواک را به صورت مسباک و زنبور به صورت زمبور می نویسند. با تلفظ شمرده و رسا بودن صدای معلم عمده ی این مشکل حل خواهد شد.

جا انداختن برخی از حروف:

جا انداختن برخی از حروف و کلمات نیز سبب اشتباه نوشتن املا می شود. گاهی جا انداختن برخی از حروف و کلمات از ضعف شنوایی است.

عدم دقت و توجه:

بی دقتی دانش آموز در تشدید و جایگزینی نادرست آن ها و اشتباهاتی در سرکش از علت های برخی از مشکلات املایی می باشد. اشکالات مربوط به تشدید به صورت جا انداختن یا ننوشتن تشدید، بی جا یا اضافه گذاشتن تشدید ، جا به جا نوشتن تشدید در املا دیده می شوند.

دقت نکردن

مشکلات آموزشی:

مشکلات آموزشی از دیگر علت هایی است که سبب می شود دانش آموز املا را غلط بنویسد. ممکن است دانش آموز به علت کمبود فضای آموزشی و کمبود میز و نیمکت دانش آموزان در اثر خستگی و درست نشنیدن، کلمات را غلط بنویسند.

ضعف در املا گفتن:

دانش آموز ممکن است به علل زیر املا را غلط بنویسد. مثلا ممکن است کلمات از جانب معلم درست تلفظ نشود. یا معلم املا را تند بگوید و دانش آموز جا بماند. ممکن است متن دیکته از نظر کمیت و مقدار با سن و پایه تحصیلی دانش آموزمطابقت نداشته باشد و دانش آموز بعد از نوشتن مقداری از آن، خسته شود و غلط نویسی آغاز گردد.

مشکلات خانوادگی:

برخی دانش آموزان در خانواده مشکلات زیادی دارند و ممکن است به علت مشکلات خانوادگی و روانی هنگام نوشتن دیکته در افکار خود غوطه ور می شوند و از نوشتن باز بمانند.

نداشتن مهارت در نوشتن:

ممکن است دانش آموز مهارت هایی نظیر چرخش دست در نوشتن، گرفتن صحیح مداد را به خوبی یاد نگرفته باشد. پیش از این هم در بخش سبک زندگی نمناک اشاره شد که عدم حرکت مناسب انگشتان، ناهماهنگی چشم و حرکت دست ، وضعیت قرار گرفتن نامناسب دفتر و مداد به هنگام نوشتن، فاصله ی نامناسب چشم به هنگام نوشتن، عدم توانایی کنترل دست در هنگام نوشتن، پرتحرکی و بی قراری در هنگام نوشتن همه سبب می شوند دانش آموز غلط املایی داشته باشد.

علت ضعیف بودن املا

دیگر عللی که سبب می شود دانش آموز املا را صحیح ننویسد:

 • نفهمیدن مفهوم کلمه
 • کاربرد نادرست نشانه های فراخطی
 • وجود کلمات بیگانه در فارسی
 • تفاوت میان شـکل گفتـاری و نوشـتاری کلمـات
 • انطبـاق شـکل گفتـاری و نوشـتاری یـا تلفـظ اشـتباه مثـل نوشـتن “بازدیدکننـده گـان بجـای بازدیدکننـدگان” براثـر ملفـوظ خوانـدن “ه” غیرملفوظ
 • کم و زیاد کردن حروف یک کلمه مثل “خواروبار به جای خواربار”
 • وجود دو گونه درست “رایج و آزاد” از برخی کلمات مثـل “بادنجـان، بادمجان”.
 • خوب گوش نکردن دانش آموز
 • کندنویسی و بی دقتی در نوشتنِ صحیح حروف
 • فرآیندهای آوایی حذف، تبدیل و قلب
 • ضعف هایی در شنوایی (شنیدن جاله به جای ژاله) و دیداری (مارد به جای مادر)
 • ناتوانی در به خاطر آوردن کلمات

دکتر سید کامبیز حسینی

 • دکترای تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان
 • روان درمانگر تخصصی اختلالات روانی کودکان
 • مترجم و نویسنده کتاب
 • درمانگر مشکلات تربیتی٬ ترس٬ خواب٬ انواع اختلالات عاطفی و شناختی٬ وسواس٬ بیش فعالی٬ سلوک و ….

مقالات اخیر

با ما در ارتباط باشید

آدرس مطب

آمل – خیابان ۱۷شهریور – کوچه مازندرانی (یه کوچه قبل بنیاد شهید) – ساختمان پزشکان مجلل – طبقه 1 – واحد۳

درخوست مشاوره