چگونه فرزندانمان را از همان کلاس اول به درس علاقمند کنیم؟

خیلی از مواقع بارها این سوال را از خود می‌پرسیم که چه کنیم تا فرزندانمان به درس خواندن علاقمند شوند؟ با بچه‌ای که درس نمی‌خواند چه کنیم؟ چگونه کلاس اولی را به درس علاقمند کنیم؟ همه این‌ها، سوالاتی بوده که تمام فکر ما را درگیر خود کرده است. بی‌توجهی کودک به درس در واقع یکی از پاسخ‌ها و واکنش‌های منفی او در برابر انتظارات سخت‌گیرانه ما نسبت به خودش است.

اما از چه راهکاری استفاده نماییم تا باعث ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان ابتدایی شده و پاسخ‌ها و واکنش‌های مثبتی از طرف آن‌ها در برابر خوسته‌ها و انتظارات خود دریافت کنیم؟ این مطلب راجع بهترین راهکارهای ایجاد علاقه به درس در دانش‌آموزان ابتدایی است که پیشنهاد می‌شود برای دانستن نکات مهم در این زمینه، مطالعه آن را از دست ندهید.

چگونه فرزندانمان را از همان کلاس اول به درس علاقمند کنیم؟

راهکارهایی برای علاقمند کردن کودکان به درس خواندن، نکاتی جذاب برای والدین

والدین مهم‌ترین نقش را در ایجاد علاقه کودک به درس ایفا می‌کنند. در واقع پدر و مادر با توجه نشان دادن به یادگیری‌های جدید کودکان‌شان، حس علاقه را در درون آن‌ها زنده می‌کنند. اما به طور ویژه موارد زیر از مهم‌ترین نکاتی است که در زمینه راهکارهایی برای علاقمند شدن به درس، هر پدر و مادری باید به آن توجه کند.

۱٫یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان ابتدایی، اهمیت و توجه ویژه به یادگیری کودک است

اهمیت نشان دادن به یادگیری‌های جدید کودکان پایه ابتدایی یکی از مواردی است که والدین باید به آن بیش از حد حساس باشند. نسبت به آموزش فرزند خود بی‌تفاوت نبوده و در جریان کامل یادگیری او قرار بگیرید. برای مثال زمانی که پای درس نشسته و مشغول یادگیری یا حل تکالیف خود است، کنار او قرار گرفته و خود را مشتاق آموزش‌هایش نشان دهید. با هر روشی میزان علاقه و اهمیت خود را به درس خواندن فرزندتان نشان دهید.

۲.تشویق و هیجان، روشی برتر برای ایجاد انگیزه در درس خواندن کودکان است

خیلی از والدین می‌پرسند چگونه کلاس اولی را به درس علاقمند کنیم؟ ما به شما می‌گوییم بهترین راه ایجاد علاقه در کودکان دبستانی، تشویق او هنگام یادگیری مطالب جدید است. برای مثال از فرزند خود بعد از مدرسه بپرسید که چه مطالبی را امروز یاد گرفته است و با هر توضیحی که می‌دهد، خود را مشتاق و علاقمند به شنیدن نشان دهید. با شنیدن حرفای او و اتفاقاتی که در مدرسه برایش پیش آمده، اشتیاق زیادی از خود برای شنیدن نشان داده و در پرسیدن احوالات او در مدرسه، پیش قدم باشید.

با هر یادگیری جدید، با انجام مرتب تکالیف روزانه خود و حل هر سوال به درستی توسط کودک، او را تشویق کرده و بیش از حد هیجان نشان دهید تا همین حس شما به او نیز منتقل شده و با همین اشتیاق درس خوانده و تکالیفش را انجام دهد.

۳.با دانش‌آموزان تنبل چه کنیم؟ طرف کودک خود باشید تا انگیزه پیدا کند!

به هیچ عنوان برای گرفتن نمره بیست، به فرزند خود فشار نیاورید. بهتر است قبل از هر اقدامی، خود را جای کودک قرار داده و مسائل را از دیدگاه او ببینید. حتماً در جریان آموزش او قرار گرفته و اگر متوجه مشکل در فرآیند درس خواندن او شده، به جای سرزنش و فشار روانی به کودک، به دنبال چاره برای برطرف کردن مشکلش باشید.

ب

اگر فرزندتان را در زمان مشکلات رها کرده و او را به حال خود بگذارید، اولین نتیجه منفی آن ایجاد حس تنهایی، دلزده شدن از مدرسه و بی‌توجهی کودک به درس است.

۴.از همان سال اول دبستان، با راهکارهای مناسب حس مسئولیت را در او پرورش دهید

هر فعالیتی که طبق برنامه و نظم مشخصی اجرا شود، نتیجه مثبت دارد. این نکته در مورد درس خواندن به مراتب مهم‌تر می‌شود. برای اینکه بتوانید حس مسئولیت در درس خواندن و انجام تکالیف را در فرزند خود افزایش دهید، باید با کمک خود او، برنامه درسی روزانه ریخته و در یک زمان مشخص با او برای انجام تکالیف و مطالعه دروس همراه شده و این روش را به یک عادت در زندگی کودک خود تبدیل کنید.

چگونه فرزندانمان را از همان کلاس اول به درس علاقمند کنیم؟

۵.با بچه‌ای که درس نمی‌خواند چه کنیم؟ راه‌های آموزش جذاب را کشف کنید!

خیلی از دانش‌آموزان پایه ابتدایی به خصوص کلاس اولی‌ها، به سختی با معلم خود ارتباط برقرار می‌کنند. اگر معلم نیز کمی بدخلق و بی‌حوصله باشد که دیگر کودک هیچ ارتباطی نمی‌تواند تا پایان سال تحصیلی با او بگیرد. عدم ارتباط کودک با معلم به درس و یادگیری او نیز لطمه می‌زند. در این شرایط بهتر است به سراغ سایر روش‌های موثر یادگیری و آموزش بروید.

یکی از بهترین روش‌های یادگیری، استفاده از کلاس معلم خصوصی است. معلم خصوصی با برقراری ارتباط نزدیک و صمیمانه میان خود و کودک دبستانی، با ترکیب آموزش و بازی در روش تدریس خود به دلیل اطلاع از بازی‌های آموزشی برای کودکان دبستانی، می‌تواند بهترین تجربه یادگیری را برای دانش‌آموز رقم زده و با تشویق کودک برای فعال بودن در کلاس، علاقه به درس را در او زنده کند.

۶.درگیر کردن کودک در چرخه آموزش، یک راهکار مناسب برای دانش‌آموزان نیازِ به تلاش است

کودک را به طور مستقیم وارد پروسه یادگیری کنید. به محیط‌ها و فضاهای مختلف آموزشی برده و شکل‌های مختلف یادگیری را به او نشان دهید. تلفیق آموزش با بازی، بردن او به کارگاه‌های هنری و آموزشی، یا حتی خرید لوازم تحریر با کمک کودک و بردن او در مکان‌هایی که بیشترین تشابه را با فضای مدرسه و درس دارد ( رفتن به شهر کتاب کودکان)، برای ایجاد حس علاقه در او مفید است.